ویژه های خبری

نشست هم اندیشی معاونان و مدیران سما استان گیلان با حضور دکتر علیرضا منظری توکلی معاون آموزش های عمومی و مهارتی سما، دکتر چیرانی رئیس شورای سیاستگذاری سما استان گیلان، دکتر محمد نیک پسند دبیر شورای سیاستگذاری سما استان گیلان، دکتر سیروس بیدریغ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان، معاونان سما انزلی، لنگرود و همچنین مدیران مدارس سما لاهیجان، لنگرود و انزلی به میزبانی مرکز آموزش های عمومی و مهارتی سما لاهیجان و سیاهکل برگزار شد.

در این نشست صمیمانه دکتر علیرضا منظری توکلی معاون آموزش های عمومی و مهارتی سما در سخنانی به تبیین مباحث راهبردی سما در حوزه مدارس و آموزشکده ها پرداخت. منظری توکلی در ابتدای سخنانش خاطرنشان کرد:«سیاست رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه این است که ما یک مجموعه هستیم و تفاوتی بین سما و سایر بخش های دانشگاه آزاد وجود ندارد».

وی خاطرنشان کرد:«باید به این باور و واقعیت برسیم که ما دانشگاه آزاد اسلامی و سما یک مجموعه واحد هستیم».
وی در ادامه سخنانش با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای دانشگاه در اردیبهشت سال گذشته اظهار داشت:«در آن جلسه دکتر ولایتی در 5دقیقه اول سخنانش پیرامون «اهمیت سما و آموزش های فنی و حرفه ای » صحبت نمود که روسای واحد ها به این نتیجه رسیدند که باید در مسیر سیاست های دانشگاه که تقویت حوزه «معاونت آموزش های عمومی و مهارتی» است حرکت کنند و بسیاری از همکاران ما این پیام را به خوبی دریافت و در همین راستا حرکت کرده اند».

وی سپس در باب اهمیت «آموزش های عمومی و مهارتی» از منظر دکتر ولایتی، به جلسه شورای سیاستگذاری فرهنگی هیات امنای دانشگاه آزاد که سه شنبه های هر هفته برگزار می شود نیز استناد نمود و افزود:«در مجموع 25 جلسه در این رابطه با حضور دکتر ولایتی برگزار شده است که در 23 جلسه آن تنها درخصوص سما بحث و تبادل نظر شد و دلیل این امر نیز نشان از اهمیت سما و گسترش آن از منظر دکتر ولایتی است؛ چرا که اعتقاد ایشان بر این است که اگر ما بخواهیم آینده دانشگاه را تامین کنیم باید از پیش دبستانی، مهد کودک و دبستان شروع کنیم. لذا ایشان بر تقویت این حوزه تاکید دارد و همه روسای دانشگاه باید پای کار بیایند تا بتوانیم آن گونه که شایسته است این سیاست ها را به بهترین نحو پیاده کنیم».
منظری توکلی در ادامه سخنانش بار دیگر تاکید نمود:«سما و دانشگاه آزاد تفاوتی با یکدیگر ندارند و به همین دلیل نام سازمان سما را به «معاونت آموزش های عمومی و مهارتی» تغییر داده تا همه احساس کنند که ما یک واحد هستیم و در این زمینه تفاوتی بین دانشگاه و سما نیست. ما بر این باوریم که این مساله باعث ایجاد قرابت و وحدت بیشتر می شود».

این عضو ارشد سما در ادامه سخنانش با اشاره به آمار دانش آموزی گفت:« تعداد کل دانش آموزان کشور در سال 94 یازده میلیون و 400 هزار نفر بود که هم اکنون به سیزده میلیون و 200 هزار نفر افزایش یافته است، این بدان معناست که 2 میلیون دانش آموز ظرف 4 سال به آمار دانش آموزی کشور( جامعه هدف سما) اضافه شده است. این تعداد در سال 1404 به شانزده میلیون و 600 هزار نفر خواهد رسید؛ یعنی ما در آینده با افزایش دانش آموزی مواجهیم. اما در بحث دانشجویی آمار ما در سال 95 یک میلیون و 400 هزار نفر بود که امروز به یک میلیون و 100 هزار نفر رسیده و این یعنی ما در حوزه دانشجویی با کاهش دانشجو در سطح کشور مواجه هستیم.لذا با توجه به آمار موجود، هدف اصلی ما توسعه مدارس خواهد بود».
منظری توکلی سپس با تاکید بر ضرورت گسترش مدارس خاطر نشان کرد:« باید اولویت ها را در زمینه راه اندازی مدارس رعایت و ابتدا به تاسیس دبستان و پیش دبستانی اقدام کرد و بعد به فکر مقاطع بالاتر باشیم. زیرا اعتقاد داریم که اگر پیش دبستانی و دبستان راه اندازی کنیم برای 12 تا 13 سال دانش آموزان مان با ما خواهند بود و این سرمایه ارزشمندی در آینده برای خود دانشگاه خواهد شد».
معاون آموزش های عمومی و مهارتی سازمان سما در بخش های پایانی سخنانش بار دیگر از دکتر ولایتی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد و همچنین از دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در راستای تقویت سما تقدیر و تشکر نمود و خاطرنشان کرد:«با توجه به این که سیاست های امروز دانشگاه انقباضی است و حق هیچ توسعه و ساخت و سازی ندارد ولی «معاونت آموزش های عمومی و مهارتی(سما)» مجوز دارد که در راستای توسعه فضاهای آموزشی خود گام بردارد، کما اینکه ما در بسیاری از استان ها مشغول ساخت مدرسه هستیم و این نیز نشانه دیگری بر توجه دانشگاه آزاد به سما است. در این راستا تمامی واحد های دانشگاه آزاد اسامی موظف شده اند که امکانات و فضاهای بلا استفاده شان را در راستای توسعه کمی و کیفی و بدون دریافت هیچ گونه ای هزینه ای در اختیار سما قرار دهند زیرا بر این باوریم که در آینده ای نزدیک فواید این کار به خود دانشگاه نیز بازخواهد گشت».

دکتر منظری توکلی در زمینه «وجود نیروی مازاد بر نیاز» با توجه به کاهش دانشجو خاطرنشان کرد:«به هیچ عنوان نیروهای دانشگاه اخراج نخواهند شد بلکه با ایجاد مدرسه و جذب افراد توانمند در مدارس به کارگیری خواهند شد».
بخش پایانی صحبت های دکتر منظری توکلی بشارتی بود که به آموزشکده های سما داد و گفت:« بزودی جذب دانشجو در مقطع کارشناسی به آموزشکده های سما داده می شود که این خبر بارقه ای از امید در کارکنان و اساتید سما ایجاد خواهد نمود.»لازم به ذکر است که در این جلسه ابتدا دکتر بیدریغ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان گزارش کاری از روند کارهای سما و دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان ارائه نمود.


ارسال نظر به این پست پس از 1000 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد

معاونت سما واحد لاهیجان