ویژه های خبری

دفتر فرهنگ اسلامی دانشکده فنی و حرفه ای سما لاهیجان همزمان با روز درختکاری و به منظور ترویج فرهنگ پاک سازی محیط زیست اقدام به برگزاری کاشت 124 اصله نهال در محیط این مرکز آموزشی فرهنگی نمود.

در این کار زیبای فرهنگی که با مشارکت دانشجویان و سایر کارکنان این آموزشکده انجام گرفت 14  اصله درخت پرتغال به نیت 14 معصوم و 110 اصله نهال صنوبر در محیط سما لاهیجان قامت راست نمودند. جواد نجار تمیزکار معاون دانشگاه و رئیس مرکز آموزشی فرهنگی سما لاهیجان و سیاهکل در حاشیه این مراسم، درختکاری را سنت بسیار نیکو و پسندیده ای دانست و با استناد به حدیثی از رسول مکرم اسلام در مورد درختکاری و اهمیت آن افزود: پرداختن به این موضوع آنقدر اهمیت دارد که پیامبر عظیم الشان اسلام  می فرمایند «هیچ مسلمانی نیست که درختی را در زمین بنشاند یا زراعتی را کشت کند و انسان یا پرنده یا چرنده ای از آن بخورد مگر اینکه برای او صدقه ای محسوب شود». تمیزکار در ادامه صحبت هایش خاطر نشان کرد یکی از چیزهای با ارزش و از جمله نعمت هایی که در قرآن نیز بر آن تاکید شده است درخت است و با استناد به آیه 18 سوره حج و همچنین آیه 6 سوره الرحمن ادامه داد که در این 2 آیه خداوند در مورد درخت به بیان سخن می پردازد و وقتی سخن از سجده موجودات در برابر ذات پروردگار به میان آمده در کنار آنها از درخت نیز به عنوان یکی از سجده کنندگان یاد می شود.

رئیس مرکز آموزشی فرهنگی سما لاهیجان و سیاهکل در ادامه سخنانش از درخت به عنوان يكي از زيباترين مظاهر خلقت نام برد و آن را نماد آبادانی، سرسبزی و نشاط و تلطیف کننده هوا دانست که به صورت کاملا رایگان در اختیار ماست و آسایش و رفاه را برای ما به ارمغان می آورد. پس بیاییم همگان در محافظت از این نعمت خدادادی نهایت تلاش خود را به کار گیریم تا محیطی شاداب و سرزنده داشته باشیم. تمیزکار درختکاری و پرداختن به محیط زیست را برای نسل های آینده امری مهم و ضروری برشمرد و اظهار امیدواری نمود همه باید به اندازه توان خود این امر را جدی بگیرند تا بتوانیم  نشاط و سرزندگی را به نسل های آینده تقدیم کنیم. قطع بی رویه درختان و از بین بردن آنها که باعث از بین رفتن اکولوژی و نعمات خدادادی از قبیل جنگل ها و مراتع می گردد، بخشی دیگری از صحبت های تمیزکار بود که وی اظهار امیدواری نمود بتوانیم با فرهنگ سازی صحیح و آگاهی بخشی از برکات وجود این نعمت الهی، شاهد از بین رفتن ظلمی که به محیط زیست می شود باشیم.

.


ارسال نظر به این پست پس از 1000 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد

معاونت سما واحد لاهیجان